Реєстрація права інтелектуальної власності є звичайною процедурою для бізнес діяльності. Коли ми будуємо будинок, відповідно, отримуємо дозвільні документи і закриваємо його на ключ, це вважається прийнятою нормою для цивілізованого суспільства. У той же час, при побудові власного бізнесу, мало хто замислюється про його захист.

Як правило, така потреба виникає вже тоді, коли, авторські права порушені. Саме тому, вважаємо за необхідне торкнутися теми реєстрації, як ефективного способу захисту авторського права. Важливість такої реєстрації для бізнесу спробуємо роз’яснити у цій статті, підставою написання якої слугував приклад із власної практики.

П’ятнадцятирічна професійна діяльність в сфері інтелектуальної власності «зіштовхувала» з абсолютно різними клієнтами в різних областях, але сьогодні, хотілося б поговорити про людей, працю яких, важко переоцінити, місія і цілі, яких, гідні глибокої поваги, а саме – про бізнес тренерів, коучів, духовних наставників (вчителів). Це особливі люди, які допомагають розвиватися іншим і, звичайно, самі постійно вдосконалюються. Завжди приємно працювати з бізнесом, у якого є позитивна місія з цікавими ідеями.

Так як бізнес являється досить прибутковим, вже є цілі компанії до діяльності яких належить відстеження цікавих тем. У зв’язку з великим попитом на такі послуг, ринок стрімко розвивається і росте, але разом з ним зростає і кількість недобросовісних осіб, які претендують на авторство.

Отже, знайомтесь! Світлана Гончарова – двічі мама, експерт з питань сімейного тайм-менеджменту, письменниця і автор www.flymama.info. Пропрацювавши 7 років в інтернеті під псевдонімом «Flymama», маючи величезну базу підписників та клієнтів, Світлана вирішила зареєструвати свою торговельну марку, скориставшись послугами нашої компанії. Перед початком процедури реєстрації, як правило, здійснюється спеціальна перевірка (пошук), аби запевнитись у відсутності такої ж торгової марки у реєстрі. Після проведеної перевірки з’ясувалося, що документи для реєстрації торгової марки «Flymama» вже подані! Більш того, Світлані надійшов офіційний лист від компанії, яка забороняла їй використання торгової марки і наполегливо рекомендувала видалити сайт і групи у соціальних мережах. Це була справжня катастрофа для 7-річної практики клієнтки! Конкурентний ринок, як виявилося, дуже жорстокий!

Після вивчення всіх доказів авторства Світлани, наша команда почала розробляти стратегію захисту її авторських прав на торговельну марку «Flymama». Незаперечним доказом авторство на торговельну марку Світлани Гончарової стала дата створення сайту www.flymama.info, яка набагато «випереджала» дату подачі недобросовісними конкурентами заяви на реєстрацію спірного об’єкта. Про наявність такого вагомого доказу ми, звичайно ж, не могли забути при подачі документів на реєстрацію торгової марки «Flymama». До пакету документів на реєстрацію ми включили лист з доказами авторства нашої клієнтки, додали максимальну кількість оригінальності в даную торгову марку і за допомогою медіації, вирішили суперечку досудовим шляхом. Багато сил і часу було витрачено, але результат роботи нашої команди – видача свідоцтва, яке підтверджує авторство Світлани Гончарової на торговельну марку «Flymama», став справжньою перемогою.

У наведеному прикладі розкривається вся суть ризиків, які несе незахищена належним чином інтелектуальна власність, ризиків, настання яких можна усунути, не додаючи зайвих проблем собі і можливості одержання неправомірної вигоди іншим.

Більш широке пояснення чому ж все-таки реєстрація авторства є саме Вашим правом, а не правом Вашого конкурента, викладено в Бернської конвенції «Про охорону літературних і художніх творів», підписаній 24 липня 1971 р. Положення саме цієї Конвенції дозволяють зрозуміти, що авторські права виникають з моменту створення твору (у випадку зі Світланою 7 років тому) і не вимагають виконання будь-яких юридичних формальностей, в тому числі реєстрації права. Саме тому, заборонити їй працювати в інтернеті під псевдонімом «Flymama» не має права ніхто.

Незважаючи на те, що авторське право виникає з моменту створення твору, довести своє авторство, яке не було зафіксовано вчасно шляхом реєстрації, дуже складно. І чим довше триватиме такий термін використання без належного оформлення авторства, тим складніше буде це зробити. Для нас є дуже важливим допомагати клієнтам на етапі будови бізнесу, в складних ситуаціях без використання судових способів, так як вони морально і фінансово ускладнюють життя наших клієнтів. Послуги, які спочатку враховують стратегії розвитку бізнесу клієнта дорожчі на ринку, але використання таких послуг дозволяє уникнути в майбутньому судових розглядів. Наша компанія одна з небагатьох, яка в своїй місії використовує поняття «екологічний бізнес» тобто чесний та чистий бізнес. Це не прості слова, це частина багаторічної і щоденної роботи.

Також, хотілося б звернути увагу на оригінальність назви. Можемо з упевненістю сказати, що найкращим, максимально відмітним є варіант з використанням прізвища або імені автора. Тренери на початковому етапі не завжди готові називати методики своїм ім’ям, але все ж, настійно рекомендуємо, оскільки в майбутньому це послужить для Вас додатковим доказом авторства, так як з розвитком, ви все більше і більше будете надавати напрацьовані саме Вами специфічні послуги. В цьому і полягає предмет авторського права тренінгу. Світлана Гончарова, відрізнялася від багатьох подібних тренерів.

Звичайно, в світі є судова система, в якій можна захистити права за допомогою досвідченого фахівця, але це дуже дороге і тривале за своєю процедурою «задоволення». Набагато простіше, спочатку, при створенні свого бізнесу докласти всіх зусиль для успішної процедури реєстрації авторського права власного тренінгу. Важливо розуміти головне – Ваш твір має бути оригінальним, твір виражається в матеріальній формі, сама ідея, що не виражена матеріально, не дає захист авторського права, що й зафіксовано у частині 3 статті 8 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23 грудня 1993 року.

Інтернет змінив стратегію в бізнесі, і тепер, усвідомлений бізнес тренер повинен думати про захист своїх прав на території всього світу. Ідеальним способом реєстрації таких об’єктів служить реєстрація в сполучених штатах Америки. Зареєструвавши авторське право в Бюро авторського права Бібліотеки Конгрусу США (The Copyright Office of the Library of Congress), ви отримаєте можливість надавати документи всім англомовним компаніям, бути в американському законодавчому полі. Центральні офіси всіх великих інтернет компанії, таких як: «Google», «Microsoft», «Apple» та інших, знаходяться в сполучених штатах Америки, відповідно для них отримання документа в Американській бібліотеці є цілком природною процедурою.

Наші клієнти Ольга Гомон, Іцхак Пінтусевич, Голдіс, Татьяна Кашпур, Світлана Гончарова, Олена Філатова, Алла Заднепровська та інші тренери вже скористалися сервісом з реєстрації торгових марок, авторських прав, розробки індивідуальних договорів про співавторство або передачу авторських прав. З багатьма клієнтами ми працюємо з моменту створення компанії і також ростемо і аналізуємо зміну ринку послуг. Ми завжди намагаємося дати максимальний сервіс при мінімальних витратах.

Наша компанія має досвід продажу франчайзингу нового пакета тренерського бізнесу. При побудові такого бізнесу, навпаки, використовують фантазійні слова, певні кольорові гами. Але головним зараз стає програмний софт – система маркетингу і розкрутки, в яку вкладаються величезні гроші. Перед тим, як займатися розкручуванням, радимо обов’язково пройти перевірку на фантазійний товарний знак саме у обраних класах. Іноді в нашому бізнесі перевірка не проводиться з необхідною ретельністю, але ж важливий не тільки аналіз зареєстрованих знаків, а й поданих на реєстрацію документів. Один день пізніше і за законом ви втрачаєте свій час і гроші, а величезна праця команди виявиться марною. Вирішувати проблему набагато складніше ніж їй запобігти. Тому, внесок компетентного юриста і маркетингової команди важливий саме на етапі побудови бізнесу, але, на жаль, не кожен початківець індивідуальний тренер може дозволити собі утримувати великий штат співробітників. З огляду на сучасні технології, тренери часто користуються вебінарами з продажу індивідуальних міжнародних консультацій.

Пам’ятайте, що як тільки бізнес стає прибутковим, відразу з’являється багато «добродіїв», які хочуть отримати від нього вигоду, а відсутність юридично оформленого права на цей бізнес тільки підштовхує на такі неправомірні дії. Будемо раді відповісти на будь-які ваші питання і екологічно підійти до побудови вашого бізнесу!

Автори:

Мартинюк Євген
юрист, ТОВ “Юридична консалтингова група “Яремчук і Партнери”

Яремчук Олена
керуючий партнер, ТОВ “Юридична консалтингова група “Яремчук і Партнери”