Ця стаття буде актуальною, як для розробників комп'ютерних та онлайн ігор, так і для авторів настільних ігор.
Почнемо з назви вашої гри, назву своєї гри ви можете зареєструвати як торгову марку. Для повнішого захисту крім самої назви гри можна зареєструвати також назви та зображення героїв гри та епізодів. Для реєстрації доменного імені в зоні .ua для сайту гри також потрібно отримати свідоцтво про реєстрацію торгової марки.
Для віднесення комп'ютерної або онлайн ігри до певного класу товарів та послуг зазвичай вибирають 9-й клас товарів "Комп'ютерні ігри" Міжнародної класифікації товарів та послуг (далі - МКТУ), а також 41-й клас послуг "Розваги та онлайн ігри" та 42- й клас послуг "Розробка комп'ютерних програм". Для настільних ігор слід вказувати 28 клас товарів "Ігри, іграшки".
Якщо планується продаж сувенірних товарів та атрибутики з використанням назви гри та зображень її героїв, вибираються відповідні класи МКТУ для кожної групи товарів.
Майте на увазі, що охорона торгової марки можлива лише в тій країні, де було подано заявку на реєстрацію. У цій статті йдеться про права, що діють на території України. Якщо ви хочете захистити свою гру на міжнародному рівні, потрібно реєструвати торгову марку в конкретних країнах або подавати єдину міжнародну заявку за Мадридською системою.
Ідея гри може бути захищена за допомогою авторського права, для цього потрібно описати її концепцію: основні характеристики, сценарій, правила, персонажі та отримати авторське свідоцтво на твір.
Авторське свідоцтво дає майнові та немайнові права.
До немайнових прав належать:
-право вимагати вказівки імені автора твору за будь-якого його публічного використання;
-право вимагати збереження цілісності твору та протидіяти будь-якому його спотворенню чи зміні.
До майнових прав відноситься виключне право автора забороняти відтворення, публічне виконання, переробку свого твору та можливість отримувати винагороду за його використання.
Термін дії майнових прав – протягом усього життя автора та 70 років після його смерті. Немайнові права охороняються безстроково.
Графічні елементи гри може бути захищені двома способами:
1. Патентування, як промисловий зразок;
2. Авторське право, як твір.
Процес отримання патенту на промислові зразки займає близько 6-8 місяців за стандартною процедурою та 2 місяці за прискореною. Справжній він протягом 10 років і може бути продовжений ще на 5 років. Слід врахувати, що з підтримки патенту на промисловий зразок щорічно сплачуються патентні мита.
Графічна концепція гри може бути описана та зареєстрована, як авторський твір. Авторські фото та ілюстрації (картинки) можуть бути захищені об'єктами авторського права.
У більшості країн, включаючи Україну, законодавчо передбачено охорону комп'ютерних програм за допомогою механізму авторського права за аналогією з літературними творами. Це означає, що захист авторським правом поширюється лише на текст коду і не поширюється на принципи, методи, процеси чи процедури, що використовуються у програмі. Таким чином, якщо хтось змінить оформлення програмного коду вашої гри, не змінюючи його суті, він отримає абсолютно новий об'єкт, вже незахищений вашим авторським свідченням.
Для захисту функціональної частини комп'ютерної гри можна використовувати патентування функцій або алгоритмів, що використовуються в ній. Об'єктом захисту у разі буде алгоритм, тобто. принцип або метод розв'язання конкретного завдання, на основі якого створено комп'ютерну програму гри.
Щоб розраховувати на патентну охорону як винахід, алгоритм вашої програми повинен відповідати трьом критеріям патентоспроможності:
1. новизні;
2. винахідницькому рівню;
3. промислової застосовності.
Для патентування, як корисна модель досить мати новизну і промислову застосовність, без винахідницького рівня.
Дуже важливо правильно скласти патентну заявку, оскільки після надання можливості змінити її обмежені, тому рекомендуємо вам проконсультуватися у наших експертів з інтелектуальної власності, досвід роботи яких більше дев'ятнадцяти років, для складання заявки.
Процес патентування винаходу займає 1,5-2 роки, патент на винахід видається на 20 років, при цьому щороку сплачується мито за його підтримання чинності.
Патент на корисну модель може бути отриманий через 4-6 місяців і дійсний протягом 10 років, при цьому за підтримання патенту на промисловий зразок щорічно сплачуються патентні мита.
Чи можна запатентувати гру як винахід чи корисну модель?
Враховуючи те, що як винахід охороняється технічне рішення в будь-якій області, що відноситься до продукту або способу, за умови, що згадане технічне рішення є новим, промислово застосовним і має винахідницький рівень.
Тому ігри можуть бути запатентовані в якості винаходу або корисної моделі, і особливих умов для патентування ігор, звичайно ж, при дотриманні згаданих обмежувальних умов. Найімовірніше, що патентування ігор може підпадати, як пристрої (ігрові поля, елементи гри), так і способи.
Також слід звернути увагу на те, що найбільш перспективним є патентування технічних рішень як корисні моделі, тому що корисна модель, на відміну від винаходу, задовольняє двом умовам правової охорони: новизна та промислова застосовність, при цьому термін реєстрації корисної моделі становить до 1 року з дати подання заявки патентне відомство, що дуже актуально для ігор, які мають невеликий термін використання на ринку та часто залежать від моди та миттєвих очікувань ринку.
Слід враховувати, що вибір виду охорони (винахід чи корисна модель), розробленої гри або її елементів, залежить від самої технічної суті розробленого технічного рішення, а також залежить від інших згаданих умов, прямо не пов'язаних з патентуванням, але завжди враховуються при його здійсненні - плани виведення гри ринку, час виведення гри ринку, ємність ринку України і можливі прибуток від використання розробленого технічного рішення, поточної фінансової ситуації.
Розібратися у всіх стадіях цього складного процесу Вам допоможуть досвідчені юристи ТОВ ЮКГ «Яремчук і партнери», які володіють колосальними знаннями та багаторічним досвідом у вирішенні подібних завдань, а успішні кейси та задоволені клієнти є найкращим підтвердженням нашого професіоналізму. Ми з радістю відповімо на будь-які ваші запитання та надамо безкоштовну консультацію.

Автор:

 Решетовський Олександр, партнер, юрист ТОВ "ЮКГ "Яремчук і партнери"